Mám staré auto. Stačí, že platím povinne zmluvne poistenie, nie? Nikdy som predsa nebúral. Také argumenty opakovane počúvame od väčšiny vodičov, ktorí brázdia cesty bez havarijka. A snažíme sa im vysvetliť, prečo je dobré ho mať.
Čo kryje havarijné poistenie oproti PZP?
Havarijné poistenie môžete chápať ako obdobu poistenia majetku, ktorým však namiesto domu, bytu alebo bicykla chránite svoje vozidlo. Pomôže vám v prípade dopravnej nehody, krádeže alebo poškodenia vandalom, živelnou pohromou, zverou a zvieraťom. Pretlačené dvere z parkoviska obchodného domu, kolotoč medzi zvodidlami, zrazené srnká, zrkadlo urazené neznámym opilcom, kapota ako jamkovisko po letnom krupobití… rizík okolo nás existuje celý rad.
Často sa stáva, že sa vodiči spoliehajú na povinne zmluvné poistenie, ktoré sa však líšia svojim účelom: kryje totiž škody, ktoré vy privodíte iným. Urobte si v týchto dvoch produktoch jasno, kým vás ich nepochopenie vyjde na tisíce eur.
Hlavný rozdiel medzi havarijným poistením a PZP
Havarijné poistenie je dobrovoľné, na rozdiel od povinného poistenia, ktoré si podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení musíte dojednať. To kryje škody na zdraví a majetku, ktoré pri prevádzke vozidla spôsobíte ostatným. Havarijné poistenie potom chráni vaše vozidlo pred vašou vlastnou nepozornosťou alebo živelnou pohromou.
V akých prípadoch oceníte havarijné poistenie?
Už viete, že v malére vás PZP nespasí, pokiaľ ide o vaše vozidlo. Potrebujete havarijné poistenie. Pozrime sa na najčastejšie scenáre, kedy si k jeho včasnému dojednaniu budete jednoznačne gratulovať.
Dopravná nehoda
Preskočíme najočividnejší scenár, kedy ste sa na križovatke ťukli s ďalším motoristom a vinníkom nehody ste vy – možno nejazdíte do centier miest a považujete sa za opatrného vodiča. Havarijko vám pomôže aj v prípadoch s nálepkou „vlastné zavinenie“, ako je odrenie auta pri vjazde do garáže. Alebo si predstavte, že vozidlo necháte na plnom parkovisku, kde ho menej obratný vodič odrie a prejde bez toho, aby vám za stieračom nechal kontakt. Opravu vášho auta teda nepokryje PZP vinníka a vyklepanie plechov si zaplatíte sami. Zbytočne.
Odcudzenie vozidla
Máte pocit, že je havarijné poistenie príliš drahé? Ten vás rýchlo opustí vo chvíli, keď vám auto alebo motorku ukradnú. Potom sa bude niekoľko stoviek eur zdať ako smiešna čiastka.
Vandalizmus
Poškriabaný lak, rozbité okienko, zlomené zrkadlo, poškodený stierač… niekto sa nezmyselne pobaví na váš účet. Lenže vám ho nikto nepreplatí. Pokiaľ nemáte havarijko.
Živelná pohroma
Slovenská krajina je kúzelná. Rovnako ako jej klíma a nepredvídateľné vtipy počasia. Najčastejšie sa stretávame s vyplavením vozidla vodou. Občas padajú krúpy, inokedy rovno celé stromy.
Zrážka sa zverí
Zrážka sa zverí býva jednou z častých príčin autonehody. Najväčšie riziko hrozí počas jari a jesene, najmä keď sa rozednievá alebo stmieva. Stret so srnkou končí rozbitými svetlami a pokrčenými plechmi, ale zrážka diviaka končí výrazne väčšou škodou. Priemerná výška škody je viac ako 1,5 tisíce eur, na luxusnom vozidle ale môže dosahovať aj čiastku vyše 20 tisíc eur.
Poškodenie zverí
Toto nie je šotek a zdvojenie predchádzajúceho odseku. Prehryznuté káble alebo rozhryznuté odhlučnenie motora sú iným typom rizika a škody. Najmä v chladných mesiacoch je vyhriaty priestor pod kapotou lákavým útočiskom kún a hlodavcov.
Oplatí sa havarijné poistenie pre staré ojazdené vozidlo?
U našich klientov sa bežne stretávame s mylným predpokladom, že pre staršie auto sa im havarijné poistenie neoplatí. Nie je to pravda. Aj 5 alebo 10 rokov staré auto môže mať hodnotu okolo 20 tisíc eur, a preto je dobré havarijko mať.
Ako na havarijnom poistení ušetriť?
Pri dlhodobom bezškodnom priebehu z PZP budete mať nielen až o polovicu lacnejšie zákonné poistenie, ale taktiež sa bonus použije aj na havarijné poistenie. V každom prípade platí, že sa oplatí cenu havarijného poistenia minimálne raz za rok porovnať. Len tak zistíte, či na havarijku nepreplácate. Stačí, keď vyplníte pár základných údajov a o všetko ostatné sa už postaráme my. Do niekoľkých sekúnd vám ukážeme tie najvýhodnejšie ponuky priamo pre vás. Vyskúšajte to hneď!
Kedy a komu sa havarijné poistenie neoplatí?
Havarijné poistenie neodporúčame uzatvárať, ak:
- vaše auto už oslávilo pätnáste narodeniny (ťažko budete hľadať poisťovňu, ktorá bude ochotná ho za rozumnú cenu poistiť)
- hodnota vášho vozidla neprevyšuje 100 000 Kč (pravdepodobne má najazdené úctyhodnú kilometráž a zažilo si v cestnej premávke svoje… v takom prípade už stačí len pripoistenie k PZP)
- na ceste vyrážate naozaj sporadicky, takže riziko autonehody vnímate ako veľmi nízke